Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Żurominie

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

1280x540Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja (czwartek) obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

Miniprzewodnik Biało-Czerwona.pdf

W dniu 2 maja 2019 z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na placu przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie miał miejsce uroczysta zmiana służby, w trakcie której odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej.

W uroczystości wzięli udział funkcjonariusze KP PSP w Żurominie wraz z pododdziałem strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Żurominie.

 

P5020131P5020131P5020131P5020131P5020131P5020131

Źródło: KG PSP

 

Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Żurominie

© 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone